Anları hak ettiği değerde tutan bir araç aslında fotoğraf. Ama benim için tam anlamıyla “aşk”… Sevgiyi gösterebilmenin verdiği heyecan aslında; hem de en yalın, en gerçek haliyle.
Bir çocuğun yaşama ilk merhabasının yorgun ama gururlu ifadesi bazen. Bazen şu koskoca dünyada ruh eşini bulmuş bir kadının sözcüklerle tanımlanamaz kadar büyük mutluluğunun tanığı. Kimi zaman çılgın düşlerin şımarık hali, kimi zaman da su gibi duru bir masal ânı.
Her bir fotoğraf zamanı durduran bir mucize benim için. Geçmişe, zamana ve anlara ait ne varsa, onları olduğu noktada, tüm gerçeği ve sıcaklığıyla tutabilen bir sanat.
Kelimenin tam anlamıyla zamansavar; çünkü zamanı sadece fotoğraflarla durdurabiliriz. O an, yitip gitmez fotoğraflandıysa.

Tutkuyu eğitimle büyütmek…

Bir tutkudur fotoğraf. Ve her tutku gibi onu beslemek, biçimlendirmek gerekir. Doğrudur. Nettir. Yıllar sonra bakıldığında, geçmişi kucaklayarak yürekleri ısıtan bir ışıktır.
Tutkumu eğitimle biçimlendirdim. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünde okurken seçtim yolumu. Her aileye bir zaman makinesi sunmak için yola çıktım. 2003 yılında Photorium Fotoğrafçılık’ta profesyonel reklam ve tanıtım fotoğrafçılığına başladığımda aile fotoğrafçılığı konusunda da çalışmaya yöneldim.

Unutulmaz anlara tanık olmak…

Her işim bana yeni insanlar kazandırdı; aile olabildik. Düğünlerini çektiğim çiftlerin yıllar sonra doğumlarına girdim, bebeklerinin ilk nefesinde onlarla beraber duygulandım.Işık bilgimi fotoğrafladığım kişilerin kendi ışığıyla birleştirdim. Bilgi, birikim ve sevgimi her bir karenin değerini bilen ve o karelerin en değerli miras olduğunu bana hissettiren fotoğraf severlerle paylaştım. En güzel zamanları unutulmaz kılmayı seçenleri, gerçek ve kendilerini en rahat hissettikleri mekanlarda fotoğrafladım.

Şimdi…

Seçtiğim yolu sevdim. Sevdikçe heyecanlandım ve çoğaldım. Hayatları fotoğraflamaya devam ediyor ve beraber adım attığım herkesin ailesinin bir parçası olabildiğim için çok mutluyum. Yolumuzun buluşması dileğiyle…

Ailenizin Fotoğrafçısı Dido